מוכשר, אמיתי ולא מתנשא
ביום שני האחרון נפגשנו עם השחקן הידוע אורי גבריאל. בשיחה ידידותית ונעימה מאוד אורי מספר לנו על תחילת דרכו כשחקן צעיר ועד להצלחות הגדולות שלו בקולנוע. בשיחה הוא מביע את דעתו בנושא הקולנוע הישן והעכשיוי ועל התוכניות שלו לעתיד.

אורי גבריאל הוא דמות ידועה ומוכרת מאוד בקולנוע הישראלי. לחלקכם בטח
השם נשמע מוכר משהו אך אינכם בטוחים במאה האחוזים על מי מדובר,
אך לאחר מבט קצר בתמונה כנראה כבר הבנתם היטב על מי מדובר 
וצפים בראשכם כעת זיכרונות מסרטים מצליחים ופופולרים מאוד שבהם השתתף 
כמו "מקס ומוריץ" ו"מתחת לאף", והרשימה של הסרטים עוד ארוכה מאוד. לצד קריירת 
המשחק שלו בקולנוע הישראלי לאורי גבריאל יש גם קריירת תיאטרון מצליחה
ובעקבות זאת יצא לנו לפגוש אותו ב"מדיטק" בחולון, בו הוא מעלה הצגת 
ילדים בימים האלה. הגענו לחדר ההלבשה כחצי שעה לפני תחילת ההצגה ומצאנו 
לפנינו שחקן מוכשר מאוד ושלו ,אמיתי מאוד ולא מתנשא כמו שחקנים אחרים 
שיצא לנו לפגוש בסביבתנו. ישבנו איתו וניהלנו שיחה קלילה על חייו
כשחקן בקולנוע הישראלי הישן והטוב של סרטי הבורקס הנוסטלגיים וכשחקן
בקולנוע הישראלי החדש שנמצא בתנופה ענקית בזמן הזה.

אורי גבריאל במתחת לאף (NRG)
אורי גבריאל ב"מתחת לאף", צילום: NRG

-איך הגעת למקצוע המשחק? כילד היה לנו תיאטרון בשכונה. בתיאטרון השכונתי הזה התחלתי ללמוד משחק ומשם התגלגלו העינינים. משחק תמיד היה החלום, הרצון, וזו הייתה המטרה שלי. בשנת 89 סיימתי ללמוד בניסן נתיב וחמש שנים שיחקתי בתיאטרון קהילתי.
-כמה שנים אתה במקצוע? עשרים ושש שנים בערך.
-איזה סרט היה הראשון שלך בקולנוע? ומה היה התפקיד? הסרט הראשון שלי בקולנוע היה "מתחת לאף" בתפקיד הראשי של סמי בן טובים.
-חשבת שתצליח כל כך? לא בחרתי במקצוע הזה בשביל ההצלחה. אני אוהב לשחק ונהנה מהקריירה שלי. רציתי להצליח בעבודה ולא מפרסום.
-באיזה סרטים ישראליים שיחקת? ומה התפקיד האהוב עליך? שיחקתי בסרטים: מתחת לאף, אבנים, מקס ומוריץ, הכלה הסורית התפקיד האהוב עלי היה ב"מתחת לאף" כסמי בן טובים.
-שיחקת בהרבה סרטים. חשבת פעם על הוליווד? כן המחשבה הזו עברה לי בראש מספר פעמים.
-יצא לך לשחק בהפקות מחוץ לארץ?באיזה סרטים? עשיתי סרטים זרים כמו "מחץ הדלתא" ו"נשר הברזל". לעשות סרטים בארץ ובחו"ל זה שונה מאוד. יש שוני בהפקה ובתנאים. בארץ התנאים לשחקן הם קשים הרבה יותר. מעבר לים יש לשחקן שקט ושלווה שמסייעת לריכוז ולתוצאה סופית טובה יותר.
-מה התוכניות שלך לעתיד בקולנוע? מתחילת הדרך שלי לא היו לי תוכניות וכל הדברים הסתדרו לבד. ככה גם היום אין לי תוכניות לעתיד, אני חי את הרגע. יש לי הצעות כרגע אבל הן עדיין בגדר משהו לא חתום, כך שאני לא יכול להרחיב בעניין.
-האם לדעתך יש בחברה הישראלית מספיק מודעות לצפות בקולנוע ישראלי? לפי דעתי יש מודעות לציבור לצפות בקולנוע והקהל אוהב מאוד לראות קולנוע ישראלי. הקהל תומך מאוד בהתפתחויות ובצמיחה של הקולנוע בתקופה האחרונה ולכן הוא מצפה לקולנוע טוב יותא ואיכותי יותר ואם קולנוע ברמה כזו לא מגיע, הקהל מתאכזב.
-האם לדעתך התדמית של סרטים ישראליים כ"סרטי בורקס" מפריעה לקהל הישראלי לקבל את הסרטים החדשים, השונים מהם? לפי דעתי תדמית זו לא מפריעה לקהל. הם מבינים שחלה התקדמות באיכות הקולנוע, ומצפים לדברים שונים ברמה שונה. בכל זאת הסרטים עונים על הדרישות, וכמו בסרטי הבורקס שבהם האנשים צוחקים על מאפיינים של העדה שלהם ועל עצמם, כך גם עכשיו. ברגע שאדם צוחק על עצמו זה נראה לי בריא מאוד
. -לסיום, מה אתה צופה לקולנוע הישראלי בעתיד? הקולנוע הישראלי נמצא כרגע בדרך לא סלולה וקשה לצפות את העתיד. יהיו תקלות בדרך אבל אני אופטימי בנוגע לזה וצופה דברים טובים. יש גם התפתחות מבחינת תקציב. השנה הקצו בפעם הראשונה תקציב לקולנוע, וזה דבר חדש וטוב מאוד. ככה שרק סרטים טובים יותר יכולים לבוא מכאן ואילך. ככל שיהיה יותר ניסיון לקולנוע הישראלי כך רמת הסרטים ואיכותם רק תעלה.