סמל הצופים העברי


סמל הצופים העולמי


תג עמלנות


תג אזרחות פעילה


תג חובב טבע


תג מחנאות

איזה מין סמל

קח עלה תלתן, תוסיף עלי חבצלת, מגילה וקשר שמינית, תבזוק מעל כל זה מגן דויד והיה נכון ויצא לך סמל הצופים

מאת מרב שלו

סמל הצופים מורכב משבעה חלקים שכל אחד מהם הוא בעל משמעות ומייצג ערכים. סמל תנועת הצופים הוא בינלאומי, בשל הערכים הבינלאומיים שחלים בכל ארץ מארצות העולם. למרות הבינלאומיות שבסמל יש בו מאפיינים יהודים שמאפיינים את סמל תנועת הצופים העבריים והוא המגן דוד, כמובן.

זהו חלק אחד מהסמל, המגן דוד ממוקם מאחורי עלי התלתן ועלי החבצלת. עלי התלתן מייצגים את המין הגברי - הבנים, ועלי החבצלת את המין הנשי-הבנות. העלים מסמלים את קבלת שני המינים. אין שום הגבלת מין לבנות בתנועה, ובנוסף יש בארה"ב את ה-boys scouts ואת ה-girls scouts המינים משתתפים ופועלים יחד.

הקשרים מסמלים את הדת, הגזע והמין. אין הגבלה בהשתתפות ובחברות בתנועה, כל אחד שרוצה להצטרף לפעילות בתנועה מוזמן ללא כל ביקורת או מיון, התנועה פתוחה לכל. במרכז עלי החבצלת מצויר קו ישר. הקו מייצג את היושר וההגינות שהם חלק מערכי התנועה. מתחת לעלי התלתן והחבצלת והמגן דוד מצויה מגילה עליה כתובות המילים "היה נכון" הם סיסמת התנועה הנאמרות באירועים וטקסים שונים. החלק השביעי והאחרון הוא קשר השמינית בתחתית הסמל שמסמל את הצופיות - הקשרים, השדאות, המחנאות וכו'.

סמל הצופים העברי מקורו, כמובן, הוא סמל הצופים העולמי. בסמל העולמי מופיעים עלי התלתן שכאמור מייצגים את המין הגברי, וחבל שבקצהו קשר דייגים המייצג צופיות. בנוסף לסמלים הרשמיים, ישנם את תגי בקיאות בצופיות.

בתקופת שהותם של החניכים בצופים כל אחד מהם מתחבר לתחום פעילות שונה ועשייה אחרת מרעהו. רק מעטים חיבבו ורצו להתמיד ולהתעסק עם כל המקצועות שהועברו. לאחר שהחניכים הבטיחו (במהלך כיתה ח'), הם כבר צופים לכל דבר ורוצים לעשות "כל מה שביכולתם". כל אחד רוצה להדגיש תחום עשייה הנראה לו חשוב, תחום בו הוא מוכשר. שתי סיבות עיקריות לתכנית תגי הבקיאות: א. לתת לצופה הזדמנות להתמחות בתחום החביב עליו. ב. לחבב על הצופה תחומים להם הוא מוכשר אך הוא לא היה מודע להם. יתכן, שתוך התעסקות בתחומי העשייה, ירכשו לעצמם הצופים תחביב לכל ימי חייהם ובכך בוודאי ישכרו.

תכנית תגי הבקיאות המפורטת להלן (לצופי ישראל) מצומצמת מהמקובל בעולם. אצלנו יינתן תג על כל תחום פעילות, לעומת תגים על הרבה תחומי משנה בארצות העולם האחרות. רשימת התגים:
1. תג מחנאות: מחנאות, פרק האש, בישול, רישום דרך וגזרה, עמלנות, ניווט.
2. תג ספורט: דיג, קליעה בחץ וקשת, צעדות ומסעות, רכיבה על אופניים, רכיבה על סוס, אתלטיקה, החלקה על סקטים, מסלול מכשולים.
3. תג הימאי: שחיה, חתירה בסירה, שיוט בסירה, הצלה מטביעה.
4. תג שמירת הסביבה: זיהוי עצי חורש, טיפול בחורש, שמירת קרקע, שמירת מקורות ומקווי מים, הכרת אורח החיים וההתנהגויות בטבע.
5. תג חובב הטבע: זיהוי ציפורים, זיהוי צמחים, גיאולוגיה, אסטרונומיה, מזג אוויר ואקלים, טיפול בצומח, טיפול בחי.
6. תג סיעוד: עזרה ראשונה, בריאות הציבור, בטיחות, כיבוי אש.
7. תג התקשורת: איתות, פקודות אילמות, תרועה בחצוצרה, קשר רדיו, עיתונאות, צילום.
8. תג עמלנות: חבל לסוגיו, ציור, פיסול, ריקוע, מוזיקה, חימר (כיור), תפירה ורקמה.
9. תג מלאכה: בנאות, נגרות, זגגות, מכונאות, חשמלאות, אלקטרוניקה, שרברבות, צביעה, עיבוד הגינה.
10. תג אזרחות פעילה: התנהגות נאותה בבית, התנהגות נאותה בחברה, אזרחות פעילה בקהילה ובשכונה, אזרחות פעילה במדינה, הכרת המיעוטים בארץ.


ההכשרה לרכישת תגי הבקיאות תחל בשכבת ה"סוללים" (כיתה ח' מיד לאחר ההבטחה) ותמשך בשיטה מסודרת עד חנוכה כתה ט' לפחות. תקופת ההכשרה לרכישת תגים צריכה להיות תקופת פעילות מעניינת ומגוונת. (מניסיון, בחלק מהשבטים היא אכן כזאת). פעולה אחת בשבוע (בדרך כלל בשבת) תהיה פעולה תרבותית - חברתית לכל חברי השכבה. פעולות נוספות, באמצע השבוע, יערכו לפי חוגי ההתמחות. לפעולה הכללית יופיעו כל חברי השכבה. לפעולות החוגים יופיעו חברים בהתאם לחוג בו בחרו. כל קבוצת חברים המתמחה לקראת תג מסוים, תפעל כחוג עם מדריך מיוחד.

אם אין קבוצה גדולה לרכישת תג, יכולים הצופים הבודדים להתעסק במעשי ההתמחות שלהם במסגרת השבט או מחוצה לו. הם יהיו בפיקוח מדריך אחד או ראש גדוד שירכז מספר תגי התמחות. אפשרי שכל חוג יפעל ביום אחר במשך השבוע. בכל מקרה אין להרשות לחניך לא לבחור תג התמחות ולהופיע לפעולות החברתיות - תרבותיות המאוחדות בלבד.

ענידת תגי הבקיאות בצופיות, שהם סמלים ממתכת, על דש כיס ימין. תנאי לסיום קורס מדריכים הוא רכישת ארבעה תגי בקיאות לפחות. התגים הם מסורת ארוכה אך אינה קיימת כמעט בשבטים השונים. על מנת להשיג את התגים השונים החניכים צריכים לבצע מספר משימות מסוים, בהתאם לתחום עליו הם רוצים לקבל את התג.
DHTML Menu / JavaScript Menu Powered By OpenCube